Area State Wrestling Qualifiers

Area State Wrestling Qualifiers

Class A

120 – Jesse MacMillan, North Platte

145 – Dylan Petersen, North Platte

160 – Jayden Songster, North Platte

170 – Braiden Ruffin, North Platte

182 – Zach Huerta, North Platte

285 – Bryan Halsted, North Platte

Class B

113 – Trevor Holley, Gothenburg

120 – Noah Larson, Gothenburg; Jace Russman, Cozad

126 – Bryce Larson, Gothenburg

132 – Alex DeSantiago, Lexington

145 – Tomas Margritz; Kolton Heins, Cozad

152 – Jayden Miller, Gothenburg

160 – Duncan Fassler, McCook

170 – Gerald Kenkel, Ogallala

182 – Eric Langan, McCook; Noah Gugleman, Gothenburg

195 – Josue Ayala, Lexington; Jaret Matson, McCook

220 – Kaleb Taylor, McCook

285 – Grant Packard, Ogallala

Class C

106 – Matthew Ambler, Broken Bow

113 – Spencer Gaffney, Broken Bow

120 – Clayton Glendy, Broken Bow

126 – Cole Ulmer, Broken Bow

132 – Joely Myers, Broken Bow

138 – Caleb Weiss, Chase County

145 – Hunter Dillan, Chase County

160 – Bryson Fisher, Chase County; Andrew Miller, Broken Bow

182 – Wyatt McConnell, Hershey

195 – Tommy McCormick, Broken Bow; Aaron Hinojosa, Chase County

220 – Bryan McGahan, Hershey; Zachary Space, Chase County

285 – Lane Richardson, Hershey; Charles Davis, Broken Bow

Class D

106 – Tayten Eggleston, South Loup; Kent Rae, Elwood; Ryan Patrick, Sutherland; Brady Gracey, Mullen

113 – Landen Hopkins, Sandhills/Thedford; Reid Stout, Medicine Valley

120 – Broedy Metzler, Eustis-Farnam; Cody Weaver, St. Pat’s; William White, Sutherland

126 – Dillon Micheel, Sandhills/Thedford; Sid Simants, Stapleton; Brett Riggs, St. Pat’s; R.J. Tutlam-Hazen, Medicine Valley; Jade Lovitt, Mullen

132 – Ben Bogle, Elwood; Seth Simants, Stapleton; Cameron Riggs, St. Pat’s; Dylan Davis, Medicine Valley; Kiffen Cook, Perkins County; Jeffrey Wheelock, Hyannis

138 – J.T. Bradley, Sandhills/Thedford; Kam Jordan, St. Pat’s; Garrett Elfeldt, Sutherland; Jake Korinek, Medicine Valley

145 – Aaron Allison, St. Pat’s

152 – Nathan Fleecs, Sutherland; Justus Monette, Mullen; Ryan McKeeman, Maxwell

160 – Colby Collier, Sandhills/Thedford; Preston Blake, Sutherland; Darren Leibhart, Mullen

170 – Cole Hewett, Sandhills/Thedford; Scott Taylor, Medicine Valley; Beau Wood, Perkins County

182 – Gideon Monette, Mullen; Landan Fear, Sutherland

195 – Chase Miller, Anselmo-Merna; Wyatt Rowe, Hyannis; Jarod Nicholson, Sutherland

220 – Robert Muench, Sutherland; Levi Henderson, Medicine Valley

285 – Houston Crane, Maxwell